הצערת ומיצוק העור

טיפול חדשני למיצוק העור  והעלמת קמטים, ללא התערבות פולשנית-כירורגית.

חברת "אלמה", מהחברות המובילות בעולם בפיתוח מכשירי לייזר להצערת העור, פיתחה מכשיר לייזר המסוגל ע"י חימום של רקמות העור העמוקות וקילוף שכבת העור העליונה, לגרום ליצירת קולגן.


טיפול זה מיועד להעלמת והשטחת קמטים באזור המצח, לצידי העיניים, בשפה העליונה, וכמו כן, מסוגל להעלים ולהשטיח צלקות אקנה. 

להעלמת והשטחת קמטים יש צורך בטיפול אחד בדר"כ. לשם השטחת צלקות אקנה יש צורך בסידרה של טיפולים בין 6 ל 8 .

קמטים

טכנולוגיות    fractional resurfacing מסוג Pixel

מכשיר ה- Pixel CO2    (אלמה לייזר בע"מ, קיסריה) היינו לייזר CO2  רב עוצמה  המיועד לשימוש בתחום הדרמטו-כירורגי להתוויות כמו קמטי עור, צלקות אקנה והחלקת העור (תמונה מס' 1). בבסיס השיטה עומדת טכנולוגיה המסוגלת לפצל את אלומת הלייזר הראשית למקבץ של עשרות אלומות משנה מזעריות המסודרות בדפוס של פיקסלים בגדלים שונים במרחקים שווים זו מזו כשגודל כל אחת מהן כגודל הנקודה הקטנה ביותר שעל מסך המחשב (הפיקסל) ומכאן גם שמה פיקסל-לייזר.
בטיפול משתמשים בראשים הניתנים להחלפה ובהם קבוע מראש מספר הפיקסלים הדבר דומה במקצת ללוח "שחמט" כאשר הקרניים מסודרות כך שהן מטפלות ברקמה באופן סלקטיבי אך ורק במשבצות ה"שחורות" ומשאירות את המשבצות ה"לבנות" בריאות ושלמות. כל קרן כזו הפוגעת בעור "חורכת" גליל קטן של רקמה, חודרת אל עומק העור ומותירה את הרקמה הסובבת אותה תקינה. פיקסל-לייזר כשיטת טיפול יוצרת קבוצה חדשה של טיפולים המסוגלים לעורר תהליכי התחדשות בעור מבלי ליצור קילוף שכבתי אלא על ידי יצירת קילוף מקטעי (Fractional Resurfacing ).
היתרון בשיטת הטיפול בהשוואה לקילוף רגיל בלייזר או קילוף כימי
בשונה מקילוף שכבתי אחיד, קילוף מקטעי אינו פוגע בשלמות ציפוי העור אלא מחורר את  העור כמסננת, כך שתהליך החלמת העור מהיר והסיכון לזיהום יורד בצורה נכרת . כל גליל רקמה המטופל על ידי קרן הלייזר המפוצלת יוצר מוקד להתחלת תהליכי ריפוי והתחדשות בעור המשפיעים על הרקמה הבריאה הסובבת אותו. כאשר מבצעים סדרה של טיפולים כאלו, מתפזרת אנרגיית הלייזר באופן אחיד בכל עומק ושטח העור ומעוררת תהליכי התחדשות ובניית קולגן מואצים בעור. ניתן לכייל את עוצמת אנרגיית קרני הלייזר ואת משך שהיית הקרן המטפלת ברקמה, וניתן לבצע מספר מעברים ובכך להתאים את עוצמת הטיפול לרקמה המטופלת. באזורים בהם העור עבה וכאשר קיים הצורך בחדירה לעומק העור ניתן להגביר את העוצמה ואת מספר המעברים וליצור אפקט ריפוי והתחדשות חזקים יותר. ומאידך ניתן לבצע את הטיפול גם באזורים שנחשבו עד כה כלא ניתנים לטיפול על ידי קילוף עור בלייזר בהם העור דק יחסית.  ניתן לבצע את הטיפול בעוצמות קלות עד בינוניות  ללא צורך באלחוש או תחת אלחוש מקומי. הטיפול גורם לצריבה נסבלת בעור ויש המתארים את התחושה המלווה את פגיעת קרני הלייזר בעור כ"הצלפת גומייה". הטיפולים מבוצעים במרפאת הרופא.במהלך ההחלמה מופיע אודם בעור והקילוף הנו על פי רוב עדין וקשקשי. הוראות הטיפול בתקופת ההחלמה דומות לאלו של קילופי העור ה"מסורתיים" וכוללים הימנעות מחשיפה לשמש, ניקוי ושימון העור עד להחלמתו ונטילת תרופות למניעת זיהום בהרפס.

מי מתאים לטיפול בטכנולוגית שיוף חלקי בטכנולוגית PIXEL ?

הטיפול מתאים גם לבעלי גוון עור כהה  ומטפל בקמטים בנונים ועמוקים , צלקות  שקועות בעור ,נגעי עור וכתמים.ניתן לטפל גם באזור הצוואר והמחשוף.
טרם הטיפול תינתן הרדמה מקומית בלבד, אל אזור הטיפול המיועד. מכשיר ה- Pixel CO2 משמש לטיפול בקמטים בפנים ובעיקר - קמטים סביב העיניים, הפה, קמטים במצח, בצוואר ובידיים, וכן לטיפול בצלקות אקנה וכתמי עור. הלייזר פועל על ידי הסרת רקמת העור העליונה באזור הקמטים וחימום הרקמה העמוקה ,ומשטיח את הקמטים והצלקות בעור. הטיפול באמצעות הלייזר מסייע במיצוק“ העור (הפיכתו למוצק יותר) ובהקניית מראה צעיר וחיוני, וכן מאפשר יצירה מוגברת של קולגן (ראה תמונה 1).
מהלך טיפול הסרת קמטים בלייזר  Pixel CO2
העלמת קמטים בלייזר מתבצעת על ידי מיקוד קרני הלייזר ברקמת עור הקמטים, בה נספגת אנרגיית הלייזר במים אשר נמצאים בתאי העור. אנרגיית הלייזר מאדה את המים עד להריסת אותם תאים בעור המקומט. בדרך זו מוסרת שכבת העור העליונה, ומתאפשרת צמיחה של עור חדש, צעיר וחיוני יותר מקודמו.הטיפול כרוך בדרך כלל בהרדמה מקומית בלבד,.טיפול ממוצע אורך בין 20 דקות לשעה, ותלוי במצב העור, ומספר החזרות הדרושות באמצעות הלייזר ושטח העור המטופל.
תופעות לוואי אפשריות לטיפול הסרת קמטים בלייזר Pixel CO2
תופעות לוואי אפשריות כוללות נפיחות, צריבה, פיגמנטציה (בשכיחות גבוהה יותר אצל כהי עור). בהשוואה לטיפולים אחרים המיועדים להשטחת קמטים / העלמת קמטים, כדוגמת קילוף מכני  ופילינג כימי, הטיפול בלייזר כרוך בסיכונים נמוכים יותר.תופעות לוואי עלולות להיגרם בין היתר כתוצאה משימוש לא נכון בלייזר, הערכה שגויה של היקף רקמת העור הדרושה להסרה ואי התאמת המטופל לטיפול בלייזר. על כן, טיפול על ידי רופא מומחה בעל ניסיון בתחום מקטין את אפשרות להתפתחות תופעות לוואי אשר לרוב, ניתנות למניעה.
זמן ההחלמה מטיפול הסרת קמטים / העלמת קמטים בלייזר
זמן ההחלמה מטיפול העלמת קמטים בלייזר Pixel CO2 עומד במרבית המקרים על תקופה של ארבעה עד שישה ימים. עור המטופל באזור הטיפול יישאר אדמומי ורגיש מספר שבועות, וצפוי לחזור לצבע הנורמאלי לאחר כארבעה שבועות בממוצע (לעתים זמן קצר יותר)בניגוד לפילינג כימי עמוק שבו העור יכול להישאר אדום ליותר משלושה חודשים. בתקופת ההחלמה ובתקופה בה העור עדיין רגיש, על המטופל להשתמש בקרם בעל מקדם הגנה גבוה ולהימנע מחשיפה לשמש.
למה לצפות מטיפול העלמת קמטים בלייזר  Pixel CO2
העלמת קמטים בלייזר Pixel CO2 הינה בעלת פוטנציאל רב למטופלים רבים. בדרך כלל די בטיפול אחד לקבלת תוצאותיו מספקות, ואולם לעתים תידרש חזרה על הטיפול לשם השגת תוצאות מיטביות בעיקר בטיפול להשטחת צלקות . תוצאות הטיפול משתנות בין אדם לאדם, ותלויות בין היתר במצב הקמטים, סוג העור, תגובת המטופל לטיפול ובמידת ניסיונו ומומחיותו של הרופא המטפל.

סיכום

טכנולוגיית השיוף החלקי (Fractional Resurfacing) היא אופציה קלינית טיפולית יעילה, בעיקר לאור מיעוט תופעות לוואי המאפיינות לייזרים פולשניים וקילוף כימי עמוק. שיטת טיפול זו משלימה את היעילות המוגבלת והסיכונים הכרוכים הקיימים בלייזרים פולשניים מהדור הקודם ויש לשקול אותה כטיפול לעור המזדקן (Photo aging ), לקמטים, לצלקות אקנה ולהתוויות דומות.
בטיפול מסוג ה- Fractional Resurfacing
תופעות הלוואי אינן משמעותיות וכוללות אדמומיות, תחושת צריבה וחוסר נוחות, הנעלמות בתוך מספר ימים.

טיפול בקמטים לפני טיפול (ימין) ו-שבועיים אחרי טיפול 1 (שמאל) בעזרת טכנולוגיית Pixel CO2